Starlink nedir? Starlink ne işe yarar? Starlink’in kurucusu kimdir?

Starlink nedir? Starlink ne işe yarar? Starlink’in kurucusu kimdir? Starlink’in fiyatı ne kadar?

Elon Musk’ın sahip olduğu uzay şirketi SpaceX’in bir hizmeti olan Starlink’in Türkiye’ye gelmek için başvuru yapmıştı. Bu başvurunun ardından yurttaşlar Starlink’i merak etmeye başladı. Peki Starlink nedir? Starlink ne işe yarar? Starlink’in kurucusu kimdir? Starlink’in fiyatı ne kadar?

Elon Musk’ın kurucusu ve CEO’su olduğu SpaceX’in uzaya gönderdiği Starlink uyduları yeniden  gündeme geldi. İstanbul’da ve çeşitli illerde akşam saatlerinde gökyüzünde beliren sıralı ışıklar merak uyandırıyor. Birçok ilde vatandaşlar tarafından fark edilen Starlink uyduları merakla izleniyor. Sosyal medyada gündem olan sıra sıra hareket eden ışıkları görenler bunların ne işe yaradığını merak ediyor. Türkiye’nin çeşitli noktalarından, akşam saatlerinde gökyüzünde sıralı bir şekilde 100’ün üzerinde ışık görüntülenmesinin nedeni olarak Starlink Uyduları olduğu açıklandı. Bu açıklama sonrasında Starlink Uyduları gündem oldu. Peki, Starlink Uyduları nedir? İşte Türkiye’de görülen Elon Musk Starlink Uyduları’na dair detaylar…

54 STARLINK UYDUSUNU DAHA YÖRÜNGEYE GÖNDERDİ

Girişimci iş insanı Elon Musk’ın sahibi olduğu ABD merkezli uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, 54 Starlink uydusunu daha yörüngeye gönderdi. Uyduları taşıyan Falcon-9 roketi, yerel saatle 23.50’de Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Florida eyaletindeki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonu’ndan başarılı bir şekilde fırlatıldı. Falcon-9’un yeniden kullanılabilirlik özelliğine sahip alt aşama güçlendiricisinin fırlatmanın ardından Atlantik Okyanusu’nda bulunan insansız platform “A Shortfall of Gravitas”a ineceği açıklanırken, roketin yeniden kullanılamayan üst aşamasının ise 66 dakika süren bir uçuş ile 54 Starlink uydusunu yörüngeye taşıyacağı bildirildi. Uyduların dünyanın farklı kesimlerinde internet bağlantısına erişimde zorluk yaşayan bölgelere geniş bant internet hizmeti sağlamak amacıyla kullanılacağı öğrenildi.

STARLINK UYDUSU NEDİR, NE İŞE YARAR?

Starlink Amerikan uydu şirketi SpaceX tarafından uydu interneti erişimi sağlamak üzere inşa edilmiş bir uydu takımyıldızıdır. Elon Musk’ın kurucusu olduğu SpaceX, Starlink uydularıyla dünya yörüngesinde 12 bin uyduluk ağ kurmayı planlıyor. Takımyıldızı, yer istasyonları ile birlikte çalışacak ve seri olarak üretilen binlerce küçük uydudan oluşacak. SpaceX firması ayrıca bazı uydularını keşifler ve bilim amaçlı kullanmakla birlikte bazı uydularını ise ordulara satmayı da planlamaktadır. 

SpaceX haberleşme ağı haberleri ilk olarak Ocak 2015’te kamuya açıklandı. Açıklamalarda tüm ana taşıyıcı (backhaul) iletişim trafiğinin %50’sini taşımaya yetecek bant genişliğini destekleyebilecek bir yetenekte olduğu ve yoğun şehirlerde yerel internet trafiğinin %10’una kadar olan kısmı karşılayabileceği belirtiliyordu. CEO Elon Musk açıklamalarında, projenin düşük maliyetli küresel geniş bant internet yetenekleri için önemli bir talebi karşılayacağını ifade etmiştir. 2020 yılı Eylül ayı itibarıyla SpaceX 775 uyduyu konuşlandırdı. 

Comment (1)

Bir WordPress yorumcusu

Eylül 09, 2023 at 03:38 pm

Merhaba, bu bir yorumdur. Yorum moderasyonuna başlamak, düzenlemek ve silmek için lütfen yönetim panelindeki yorumlar bölümünü ziyaret edin. Yorumcuların avatarları Gravatar üzerinden gelmektedir.

Yorumlar kapalı.

Categories

Tags

Stay ahead in a rapidly world. Subscribe to Prysm Insights,our monthly look at the critical issues facing global business.

[mc4wp_form]
Görüşme başlat
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?